MISTRZOWIE KAMERALISTYKI W KIELCACH

XX Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w najbliższą niedzielę, 29 czerwca 2014, zamieni Kielce w stolicę muzycznej kameralistyki za sprawą koncertu znakomitych artystów. Na scenie Muzeum Narodowego – Pałacu Biskupów wystąpią uznani wirtuozi gry kameralnej i solowej: skrzypaczka Anna Maria Staśkiewicz, pianistka Joanna Trzeciak oraz Kwartet Śląski.

DATA I MIEJSCE KONCERTU

 

29. 06. 2014 (niedziela) godz. 17:00 – Kielce, Muzeum Narodowe – Pałac Biskupów

Bilety w cenie 50 zł do nabycia w Muzeum Narodowym – Pałacu Biskupów w Kielcach  w godzinach otwarcia: wt. 10.00-18.00, śr.-nd. 9.00-16.00, jak również w godzinę przed koncertem.

ARTYŚCI

Anna Maria Staśkiewicz, wybitna polska skrzypaczka młodego pokolenia, absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu (2007 dyplom z wyróżnieniem), w klasie skrzypiec prof. Marcina Baranowskiego. Swoje umiejętności doskonaliła między innymi pod kierunkiem Wandy Wiłkomirskiej oraz Tatiany Grindenko. Laureatka wielu prestiżowych konkursów: XIII Międzynarodowy Konkurs im. H. Wieniawskiego w Poznaniu -2006 (III nagroda oraz nagroda za najlepsze wykonanie koncertu Skrzypcowego Mozarta, jak też nagroda przyznaną w plebiscycie słuchaczy Programu 2 Polskiego Radia dla najlepszego uczestnika tego konkursu), XXII Międzynarodowego Konkursu Valsesia Musica we Włoszech – 2006 (nagroda specjalna za najlepsze wykonanie koncertu Mozarta), V Międzynarodowego Konkursu im. K. Szymanowskiego w Łodzi w 2001(I nagroda oraz nagroda specjalna) Ponadto była półfinalistką Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. J. Joachima w Hanowerze (2003), zdobyła również I nagrodę na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Skrzypków w Elblągu (2001) oraz I nagrodę na XVI Ogólnopolskim Konkursie Bachowskim w Zielonej Górze (2000).

Anna Maria Staśkiewicz
Anna Maria Staśkiewicz

 

 

 

 

 

 

Koncerty z jej udziałem prowadzili m.in. Mirosław Jacek Błaszczyk, Łukasz Borowicz, Massimiliano Caldi, Agnieszka Duczmal, José Maria Florencio, Robert Kabara,Vladimir Kiradjiev, Jerzy Maksymiuk, Wojciech Michniewski, Marek Moś, Maxim Vengerov.

Anna Maria Staśkiewicz koncertuje w kraju i za granicą, jako solistka wystąpiła na estradach wielu renomowanych sal, m.in. Municipal Theatre w Sao Paulo, Kaisersaal we Frankfurcie nad Menem, Filharmonia Narodowa w Warszawie, Studio.

Joanna Trzeciak, pianistka wirtuozka, urodzona w Krakowie. Absolwentka Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie prof.Jana Ekiera. Podczas studiów była stypendystką Towarzystwa Chopina. W latach 1977-78 otrzymała stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki na studia w Konserwatorium Moskiewskim w klasie prof.Lwa Wlasenko. Ogromny wpływ na kształtowanie jej sylwetki artystycznej miała wieloletnia współpraca i przyjaźń z prof. Iriną Rumiancewą.

Joanna Trzeciak
Joanna Trzeciak

W roku 1980 została laureatką Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku. W 1987 debiutowała w South Bank w Londynie. W 1988 grała po raz pierwszy w USA,gdzie od tego czasu regularnie występuje. Wielokrotnie prowadziła wykłady na amerykańskich uniwersytetach, m.in.na temat twórczości fortepianowej Karola Szymanowskiego. Występowała w większości krajów europejskich, w Kanadzie,Argentynie, Brazylii, Urugwaju, Izraelu, Egipcie, Kazachstanie, Azerbejdżanie, Turcji i Libanie, w recitalach i koncertach z orkiestrą. Brała udział w wielu międzynarodowych festiwalach, m.in.w Festiwalu w Echternach, Festiwalu Flandryjskim, Emilia Romagna Festival, Festiwalu w Nohant, Festiwalu w Ljubljanie, Maggio dei Monumenti w Neapolu, Jeux d’Art a Villa d’Este w Tivoli, Festiwalu nad Jeziorem Bodenskim, Nancyphonie, Sounding Jerusalem, Chopiniana w Buenos Aires, Shabyt w Astanie, w Toledo, Bergamo, Alghero, Antoninie,Toruniu,Busku. Koncertowała w wielu prestiżowych salach koncertowych m.in.: Auditorium Verdi w Mediolanie, Rudolfinum w Pradze, Oratorio di Gonfalone w Rzymie, de Singel w Antwerpii, Monastyrly Palace w Kairze, Yamaha Hall i Steinway Hall w Nowym Jorku, Palacio Bolsa w Porto, Teatro Solis w Montevideo, Gateway Theatre Vancouver, Teatro Sao Pedro Porto Alegre, Teatro Diana w Neapolu, Teatro Juan Bravo Segowia.
Jako kameralistka pracowała m.in. z Phillippe Hirshhornem, Lola Bobesco, Jadwigą Gadulanką, Anatolim Krastewem, Virtuosi di Praga, Kwartetem Panocha, Kwartetem Rimski-Korsakov, Urszulą Kryger.

W 1990 roku ukazała się pierwsza płyta kompaktowa Joanny Trzeciak, nagrana dla
“Pavane” z muzyką Karola Szymanowskiego. Kolejne nagranie z 1993 zawiera 4 Ronda i I Sonatę Chopina. W następnych latach pianistka poświęciła wiele czasu na odkrywanie muzyki fortepianowej J.N.Hummel’a, czego owocem jest nagranie 2 CD’s z programem “world premiere recording”. Nagrania te otrzymały entuzjastyczne krytyki m.in. 5 diapasons. W roku 2006 Joanna Trzeciak zarejestrowała recital z 5 Polonezami Chopina i 5 Etudes-tableaux op.39 Rachmaninowa dla KNS Classical.

W październiku 2010 została udekorowana przez Ministra Kultury odznaką “Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Joanna Trzeciak jest dyrektorem artystycznym “Chopin Associatie Vlaanderen” i festiwalu “Pianotune”.

Kwartet Śląski, czołowy polski kwartet smyczkowy, założony w roku 1978, którego skład tworzą wybitni muzycy wirtuozi:

Szymon Krzeszowiec – skrzypce I (do roku 1998 – Marek Moś)

Arkadiusz Kubica – skrzypce II

Łukasz Syrnicki – altówka

Piotr Janosik – wiolonczela.

Wszyscy muzycy zespołu są absolwentami Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, doskonalili swoje umiejętności na kursach mistrzowskich prowadzonych przez artystów takich kwartetów jak: LaSalle, Amadeus, Juiliard, Smetana, Berg.

Kwartet Śląski
Kwartet Śląski

W repertuarze Kwartetu Śląskiego znajduje się ponad 300 pozycji literatury kameralnej, z czego dużą część stanowią utwory kameralne, które powstały w XX wieku.
Zespół dokonał około 100 prawykonań kwartetów smyczkowych kompozytorów polskich i obcych, z czego część jest im dedykowana.

W ciągu ponad 30 lat swojej działalności, zespół zdobył wiele nagród :

2008 – Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”
2008 – „Bestenliste der Deutschen Schallplattenkritik” 03/2008 Zeitgenössische Musik Helena Tulve: ECM New Series 1955
2006 – „Płyta roku 2005” Magazynu HI-FI Muzyka (REPUBLIQUE)
2005 – „Fryderyk” za najlepszą płytę z muzyką kameralną 2004 roku (Chausson)
2005 – Złota Odznaka Honorowa za zasługi dla Województwa Śląskiego
2002 – „Złoty Orfeusz” – za najlepszą interpretację utworu polskiego kompozytora podczas Festiwalu „Warszawska Jesień”
1999 – „Złoty Krzyż Zasługi”
1998 – odznaczenia Ministra Kultury i Sztuki „Zasłużony Działacz Kultury”
1998 – Płyta Roku magazynu płytowego Studio (Szymanowski, Lutosławski)
1998 – „Fryderyk” za najlepszą płytę z muzyką kameralną roku 1997 (Szymanowski, Lutosławski)
1998 – Medal Towarzystwa Muzycznego im. Karola Szymanowskiego – za propagowanie twórczości Karola Szymanowskiego
1996 – „Fryderyk” za najlepszą płytę z muzyką kameralną 1995 roku (« Kwartety smyczkowe » Henryka Mikołaja Góreckiego)
1998 – Nagroda Artystyczna Burmistrza Tarnowskich Gór
1994 – Nagroda Związku Kompozytorów Polskich
1992 – Nagroda Artystyczna Prezydenta Miasta Katowice
1990 – Nagroda Artystyczna Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego
1988 – Nagroda Artystyczna Wojewody Katowickiego
1984 oraz 1988 – Międzynarodowa Trybuna Kompozytorów UNESCO w Paryżu (za nagranie Kwartetów Eugeniusza Knapika i Aleksandra Lasonia)
1979 – Konkurs Muzyki Współczesnej w Krakowie

Zespół koncertował podczas takich wydarzeń jak m.in.: Warszawska Jesień, Poznańska Wiosna Muzyczna, Festiwal Polskiej Muzyki Współczesnej we Wrocławiu, Festiwal Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach i Krakowie, Dni Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem, Berliner Musiktage, Time of music Viitasaari, Inventionen Berlin, Lerchenborg-Musicdage, Musicorama-Hongkong, Festival de Saint-Denis w Paryżu, Festiwal Muzyki Współczesnej Melos-Etos w Bratysławie, Wien Modern, Romaeuropa Festival w Rzymie, Festival Musique et Amitié w Bienne (Szwajcaria), Borholms Musik-Festival, Musik Host w Odense, Musik-Biennale Berlin, West Cork Chamber Music Festival (Irlandia), Tongyeong International Music Festival (Korea Płd.). Kwartet Śląski występował w większości krajów europejskich oraz w USA, Kanadzie, Meksyku, Japonii, Hongkongu i Korei Południowej. Muzycy koncertowali w tak renomowanych salach jak: Concertgebouw i Ijsbreker w Amsterdamie, Konzerthaus w Wiedniu, Vredenburg w Utrechcie, Die Unie w Rotterdamie, De Singel w Antwerpii, Konserwatorium w Brukseli, Schauspielhaus w Berlinie, Tivoli w Kopenhadze, Tonhalle w Düsseldorfie, Salle Pleyel w Paryżu, Merkin Hall i Carnegie Hall w Nowym Jorku, Jordan Hall w Bostonie, Hoam Art Hall w Seulu czy Bellas Artes w Meksyku.

Od 1993 roku Kwartet Śląski jest organizatorem Festiwalu Muzyki Kameralnej „Kwartet Śląski i jego goście”. Podczas festiwalowych koncertów – a także podczas innych wydarzeń artystycznych – zespół występował z artystami tej miary co m.in.: Dymitr Ashkenazy, Andrzej Bauer, Elena Braslavsky, Eduard Brunner, Bruno Canino, Jeremy Findley, Martin Frost, Maciej Grzybowski, Krzysztof Jakowicz, Stefan Kamasa, Jadwiga Kotnowska, Eugeniusz Knapik, Paweł Kowalski, Karri Krikku, Waldemar Malicki, Jerzy Marchwiński, Janusz Olejniczak, Piotr Pławner, Ewa Pobłocka, Ewa Podleś, Dominik Połoński, Jadwiga Rappé, Hokan Rosengren, Jan Stanienda, Hary Sparnay, Tomasz Strahl, Tatiana Szebanowa, Marek Toporowski, Marie-Pierre Langlamet, Krystian Zimerman. Kwartet Śląski występował także wraz z innymi zespołami kameralnymi, m.in.: z Kwartetem im. Sibeliusa, Kwartetem DAFO, Kwartetem Camerata, Kwartetem Prima Vista, Lutosławski Quartet, Warszawskim Kwintetem Dętym „Da Camera”, Stamitz Quartet oraz Vanbrugh Quartet.

Zespół dokonał szeregu nagrań płytowych i telewizyjnych.

 

PROGRAM KONCERTU

  • Franciszek Schubert  Rondo na skrzypce i kwartet smyczkowy D 438

Kompozytor skomponował jedynie dwa utwory koncertowe na instrument solowy z towarzyszeniem orkiestry, pierwszym był Konzertstück D-dur na skrzypce i orkiestrę D345, drugim zaś Rondo na skrzypce i smyczki D438. Choć oba  zostały zapomniane, to jednak Rondo zasługuje na miano arcydzieła. Obecnie cieszy się coraz większą popularnością, wykonywane jest zarówno na skrzypcach z towarzyszeniem orkiestry smyczkowej, jak też kwartetu smyczkowego. Dzieło pogodne, o zmiennym charakterze zamknięte w formie ronda. Kantylenowe, bardzo liryczne Adagio z początku utworu przechodzi w radosne taneczne Allegro Giusto, pełne wirtuozowskich przebiegów.

  • Dymitr SzostakowiczVIII Kwartet smyczkowy c-moll op.110

To niezwykle przejmujące, o autobiograficznym zabarwieniu arcydzieło powstało w ciągu trzech lipcowych dni w 1960. W utworze Szostakowicz wplótł wątki własnej opery Lady Makbet mceńskiego powiatu, I i V Symfonii, melodie hebrajskie, Dies Irae, zaś całość zespaja motyw dźwięków d-es-c-h stanowiący monogram kompozytora. Te bezpośrednie i pośrednie autocytaty wraz z innymi zabiegami kompozytorskimi pogłębiają dramaturgię utworu poświęconego „Pamięci ofiar wojny i faszyzmu”, przepełnionego nastrojem udręki, cierpienia zmieszanych z bolesnym sarkazmem. Prawykonania dokonał Kwartet im. Beethovena 2 października 1960 w leningradzkiej Sali im. Michaiła Glinki. 

  • Antonin Dworzak Kwintet fortepianowy A-dur  op.81

Przyczynkiem do powstania tego dzieła, była chęć poprawy skomponowanego wcześniej w latach młodzieńczych (1872) innego Kwintetu fortepianowego A-dur, które zdaniem kompozytora nie było zbyt reprezentacyjne. Kiedy Dworzak korygował błędy w starym utworze, zaczął pracę nad zupełnie nową kompozycją o podobnym charakterze, przeznaczoną na ten sam aparat wykonawczy. Powstała prawdziwa perła muzyki kameralnej inspirowana czeskim folklorem, z bogatym ładunkiem emocjonalnym.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

Polecamy zapoznać się z pełną ofertą tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz. Z okazji Jubileuszu XX – lecia nie zabraknie okazji do licznych wzruszeń i niezapomnianych wrażeń artystycznych, a dzięki organizacji koncertów festiwalowych na wielu scenach Województwa równocześnie, zachęcamy do zwiedzania i poznawania  urokliwych zakątków ziemi świętokrzyskiej.

Szczegóły na stronie: http://busko.travel/data/file/Wydarzenia/Dom%20Kultury/Jamroz/PROGRAM_2014.pdf

 

* LINKI ZEWNĘTRZNE:

1. http://annamariastaskiewicz.com/pl/

2. http://www.joannatrzeciak.com/bio-pl.html

3. https://encrypted-tbn3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQWp_T_OzwgRY_kTNJX39LlVChGHSsO6dgNss1bFKm3QGVOEV3sSA

4. http://culture.pl/pl/tworca/kwartet-slaski

5. http://pl.wikipedia.org/wiki/Kwartet_%C5%9Al%C4%85ski

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.